صفحه نخست | ليست مطالب | آرشيو مطالب | پروفايل مدير | ارتباط با ما
ضمن تسلیت ایام محرم لازم می دانم متذکر شوم که این شبهات از کتاب حماسه حسینی استاد شهید مرتضی مطهری استخراج شده و به عنوان برادر کوچکتر سفارش می کنم حتما در این ایام که مناسبت هم دارد این کتاب را مطالعه بفرمایید بالاخص نسل جوان و طلاب و دانشجویان عزیز.

شبهه اول

تعداد زیادی از شهدا جزء نوابغ بودند که اگر زنده بودند بیشتر به بشریت خدمت می کردندتا کشته شوند؟

پاسخ

شاید خیال کنیم مخترعین بیشتر به جامعه خدمت کردند در حالیکه هیچ کس به اندازه شهدا به بشریت خدمت نکرده است چون آنها راه را برای بشر باز کردتد و آزادی را به بشر هدیه دادند و آنهایند که عدالت به وجود آوردند تا دانشمند با خیال راحت به اختراع خود بپردازد٬ تاجر تجارت کندو... آنها برای دیگران محیط مناسب آفریدند٬ مثل آنه مثل چراغ است شما چطور بدون چراغ می توانید کاری بکنید؟ (حماسه حسینی ص۳۲-۳۵)

شبهه دوم

افرادی مانند نادر شاه و.. قهرمانانی هستند که حماسه آفریدند و برای ملت ما زحمت کشیدند چر آنها را مانند امام حسین(ع) تقدیس نکنیم؟

پاسخ

اینان نمایانگر همت و یک حماسه بزرگ هستند ولی می خواهند شخصیت خودشان را توسعه دهند و ممالک دیگر را در مملکت خودشان هضم کنند و لذا از نظر یک ملت قهرمان ملی و از نظر ملت دیگر جنایتکارند که این حماسه هست ولی"حماسه فردی از نوع خود خواهی" که این حماسه هرگز مقدس شمرده نمی شوند. (حماسه حسینی ص۲۹)

شبهه سوم

اگر مبارزه با امویان حق بود چرا امام حسین(ع) با معاویه مبارزه نکرد؟

پاسخ

اولا: معاویه از نظر ظاهر مثل یزید نبود بلکه او فردی متظاهر به اسلام بود. ثانیا: در زمان معاویه هم قرائنی وجود دارد که حضرت قصد قیام داشت مثل جمع کردن صحابه و بیان حقایق و نوشتن نامه ای تند به معاویه و بیان این مطلبکه : خیال نکن اگر حسین امروز ساکت است در صدد قیام نیست من به دنبال فرصت مناسبم تا قیام من موثر باشد. (حماسه حسینی ص۲۶۹-۲۷۰)

نوشته : محسن جمشیدی    نظرات :
شناخت رهبري
کپي برداري از مطالب ، تنها با ذکر نام و لينک منبع مجاز مي باشد.